22. ledna 2010

Kachna na rouenský způsob

menší kachna (asi 1,2 kg) i s játry., 2 kachní játra., 2 šalotky nebo mladé cibulky., 50 g másla., 2 dl červeného vína., sklenka jemného šampaňského tymián., bobkový list., petrželka.,
Kachnu osolíme a opepříme (kachní játra dáme stranou), potřeme ji rozpuštěným máslem a vložíme ji do předem rozpálené trouby péct na 15 až 20 minut. Usekané šalotky osmahneme na troše másla. přidáme bylinky, podlijeme červeným vínem, uvedeme do varu a necháme 5 až 10 minut odpařit. Jakmile je kachna upečená, necháme ji odpočinout 5 minut předtím, než ji začneme krájet. Oddělíme nejdříve stehna, potom křídla a maso nakrájíme na tenké plátky. Vše klademe na nahřátou mísu, mírně osolíme, poklademe několika oříšky másla, přiklopíme a uchováme v teple. Trup kachny rozsekáme na menší kousky a rozlámeme ho. Šťávu zachytíme do nádoby a vlijeme ji k šalotkám. Přilijeme sklenku jemného šampaňského. Promícháme a dáme prohřát. Vidličkou rozmělníme kachní játra na pyré a dáme je podusit do omáčky na minutu. Tekutinu nevaříme, kdybychom ji uvedli do varu, játra vy se nenapravitelně srazila. Kachnu zalijeme trochou rouenské omáčky, ostatní omáčku podáváme v omáčníku zvlášť.
Rada: Je-li kachna malá, můžeme ji naplnit jemnou nádivkou z telecího masa a šunky a okořenit. Po upečení nádivku nakrájíme a rozložíme na mísu do středu mezi plátky masa. Na mísu klademe řadu žampionů a nahoru rozložíme kachnu.
Obměna: Játra můžeme rovněž usekat spolu se 180 g špeku, několika čerstvými žampiony a špetkou provensálského koření. 

Žádné komentáře:

Okomentovat