22. srpna 2016

Anýzové cukroví-Základní předpis

Smícháme čtyři vejce s 500 g moučkového cukru., lžičkou citronové kůry a špetkou soli. Mícháme tak dlouho, dokud se nevytvoří krémovitá vláčná hmota. Do této směsi postupně přidáváme 550 – 650 g hladké mouky, kterou opatrně zamícháme s těstem. Mouku bychom předem měli prosít sítem, aby se netvořily hrudky a aby mouka byla dokonale kyprá. Těsto by rovněž nemělo být ani moc řídké ani moc tuhé. Z těsta vytvarujeme hroudu, kterou necháme minimálně 3 – 4 hodiny odpočívat v chladné místnosti. Čím déle těsto odpočívá tím lépe. Z těsta pak vyválíme cm tlustý plát. Rádlem vykrajujeme rozličné postavy a ornamenty. Cukroví klademe na vymaštěný plech, který zakryjeme utěrkou a necháme přes noc odpočívat. Ráno pak můžeme pokračovat. Cukroví pečeme při 130° C asi 20 – 30 minut dozlatova
Tipy a triky
Cukroví dáme na vymaštěný plech posypaný praženým anýzem.
Než vykrojíme rádlem těsto, celý plát posypeme moukou.
To, co zbude, smícháme opět s čerstvým a chladným těstem. Jinak bychom museli neustále přidávat mouku, což by mělo za následek hořké a tuhé těsto.
Tvarujeme-li-placičky větší než je dlaň, přidáme do těsta g amonia na 300 g mouky. Cukroví tak zůstane křehké.
Po upečení budou ozdoby ještě příliš tvrdé, než aby se daly okamžitě jíst. Proto je skladujeme asi 2 týdny v nádobě s čerstvou pomerančovou kůrou, která jim dodá aroma a vláhu.
Obměny:
Přidáme-li vodu nebo mléko do základního předpisu, který již známe, získáme tvrdé cukroví. Právě toto cukroví se však báječně hodí jako ozdoba na vánoční stromeček. Ve 200 ml vody nebo mléka rozpustíme 200 g moučkového cukru a 5 g amonia. Směs necháme 2 hodiny odstát. Teprve pak můžeme přidat 200 g hladké mouky. Pak již jen postupujeme zcela stejně jako u základního předpisu.
Anýzové kopečky
Jedná se o ochucené základní těsto, které určitě provoní celou sváteční místnost. Nejprve smícháme 3 vejce, 250 g cukru a balíček vanilkového cukru. Pomalu přidáváme 250 g mouky a lžíci mletého anýzu. Vlhkou lžíci vykrajujeme kopečky o velikosti vlašského ořechu a klademe na vymaštěný plech. Necháme takto stát minimálně 24 hodin. Nakonec kopečky pečeme v troubě předehřáté na 160° C přibližně 15 – 20 minut. Hotové pečivo by nemělo být příliš tmavé, proto je pečeme pouze lehce dozlatova. Počítáme s tím, že placičky budeme dále zdobit.
Zdobení
Hotové vánoční pečivo, kterým hodláme ozdobit vánoční stromeček, můžeme zkrášlit různými barevnými polevami a také vytvářet ornamenty podle vlastního vkusu a představ. Na barvami ozdobené pečivo můžeme zároveň nalepit obrázky či alobal, ze kterého vystřihneme tvary srdíček, kytiček, zvonečků, stromečků a podobně. Zkrátka – popusťte uzdu své fantazii a ozdobte si rodinný vánoční stromeček individuálními, vlastnoručně vyrobenými kousky! Anýzové cukroví nemusí pouze sloužit jako dekorace na váš stromeček, ale zkuste jím obdarovat i své blízké a přátele. Uvidíte, že budou všichni nadšení.

Žádné komentáře:

Okomentovat